Świąteczne obżarstwo-jak jeść żeby się nie przejeść

indeks

Święta to czas, kiedy spożywamy zdecydowanie więcej posiłków niż zwykle. Obżarstwo jest na porządku dziennym, a niestrawności i złe samopoczucie to norma. Moim zdaniem nikt nie powinien odmawiać sobie swoich ulubionych dań szczególnie, ze tak długo na nie czekamy. Jednak jak jeść żeby się nie przejeść? Jest to możliwe.

NIE SIADAJ GŁODNY DO WIGILIJNEGO STOŁU!

Wielu z nas w wigilijny dzień już od samego rana odmawia sobie wszystkiego żeby tylko móc więcej w siebie zmieścić kiedy zasiądziemy już do wigilijnej kolacji. To błąd! Dlaczego? Dlatego, że nasz organizm przeżywa wtedy szok. Będąc głodnym pożeramy wszystko w ogromnych ilościach, co może prowadzić do kłopotów żołądkowych i święta mamy już z głowy. Należy jeść przede wszystkim powoli, delektować się, robić krótkie przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami. Przede wszystkim zachowajmy zdrowy rozsądek.

NIE ZAPYCHAJ SIĘ!

sws

 

Podczas  świąt ważne jest aby spożywać wiele posiłków, ale w małych ilościcach i co 2-4godziny. Grzechem jest wielogodzinne biesiadowanie, podczas którego spożywamy tragicznie duże ilości jedzenia, picia i alkoholu. Wtedy nie pomoże nam nawet długi spacer z rodziną czy leki na lepsze trawienie. Ważna zasada! Nie objadaj się pieczywem! Oprócz niego masz do wyboru wiele innych pysznych potraw, a pieczywo niepotrzebnie zapycha nam  żołądek. Poza tym bułki, chleb i bagietki mamy na co dzień. Może na te kilka dni warto odstawić wszystko to, co jemy codziennie na rzecz innych, pysznych rzeczy :)

Warto również ograniczyć potrawy, które szybko prowadzą do wzdęć. Chodzi min.o fasolę, groch, kapustę, brokuły..Jeśli nie jest to możliwe w wigilię, zadbajmy o to chociaż w święta.

Nie pijemy gazowanych napojów i wody gazowanej, bo powodują wzdęcia. Podczas posiłków warto ograniczyć również picie wody niegazowanej, gdyż zmniejsza wydzielanie kwasów żołądkowych i spowalnia trawienie. Między posiłkami najlepsze są herbatki ziołowe, mięta lub rumianek.

W święta do woli możemy objadać się wędlinami i wszelkiego rodzaju potrawami mięsnymi, jednak starajmy się ograniczać jedzenia zbyt tłustego i wysokokalorycznego.Tłuste potrawy, szczególnie smażone, spowalniają i zakłócają procesy trawienia, są najczęstszym powodem niestrawności oraz dolegliwości pokarmowych.

RYBY ZAWSZE DOBRE

Polska to kraj, w którym nie spożywa się dużo ryb, więc święta to dobry czas żeby nadrobić zaległości. W Polsce popularną rybą i potrawą jest śledz w śmietanie i to bardzo dobrze! Śledzia nie powstydziłaby się kuchnia śródziemnomorska, gdyż należy on do ryb, w których znajdują się znaczne ilości wyjątkowo cennych kwasów tłuszczowych omega 3. Tradycją jest również bożonarodzeniowy karp, który w Polsce pojawił się już w XIII w., kiedy zaczęli go hodować cystersi.Karp powoli jednak znika ze świątecznych polskich stołów. Mamy coraz większy wybór ryb, chętniej sięgamy zatem po solę i dorsze, a nawet po łososie, halibuty, które dawno przestały być drogimi i wykwintnymi rybami. Obojętnie jaką rybę wybierzemy; ważne jest, jak zostanie ona przyrządzona. Unikajmy smażenia ryb w panierce. Smażenie ryb pozbawia je dużej ilości jej walorów odżywczych, które są dobre dla naszego zdrowia. Poza tym sama panierka jest kaloryczna i niepotrzebnie nas zapycha.

Na zakończenie powiem, że wszystko jest dla ludzi, jeśli robimy to z umiarem i odrobiną zdrowego rozsądku :)

Wesołych Świąt!

Dodaj komentarz